Mgr. Robert Čapek, Ph. D.

pedagog, psycholog a didaktik

  • lektor pedagogicko – psychologických témat pro sborovny i vzdělávací instituce
  • učitel s víceletou historií na ZŠ, SŠ i VŠ
  • aktivní školní psycholog
  • autor knih pro učitele: „Moderní didaktika“, „Odměny a tresty ve školní praxi“, „Školní klima a třídní klima“ a „Učitel a rodič: spolupráce, třídní schůzka a komunikace“
  • odborné zaměření: kvalitní edukace (výukové metody, hodnocení, komunikace), třídní a školní klima a jeho posilování (včetně měření a diagnostiky ve třídě), prevence rizikového chování (šikana a její řešení), spolupráce školy a učitele s rodiči

Reference

"Děkuji za pěkný seminář, dnes jen tak neusnu."
Eva Volencová
"Děkuji za zajímavý pohled na klasické hodnocení."
Jana Blažková
"Děkujeme za zajímavý seminář, těším se na další."
Hana Vítková
"Děkuji, především za příklady z praxe, inspirace není nikdy dost."
Petra Fafková
"Děkuji za webinář, byl inspirativní před nadcházejícími třídními schůzkami."
Pavlína Břicháčová
"Děkuji velice za plodné a senzitivní postřehy na empirické bázi! "
Radek Menoušek
Minimálně proto bych jej doporučil, že nastínil existenci jiné cesty nebo existenci více cest při hodnocení žáků a přinutil mě k přemýšlení nad danou problematikou, která je teď na konci roku velmi aktuální. Pan lektor byl připravený a o dané problematice hodně věděl. Velmi oceňujij jeho konkrétní příklady z praxe a výuky u jednotlivých a procházených témat.
Vlastimil Prachař, Purkyňovo gymnázium Strážnice
Zajímavé téma. Nutí k přemýšlení, zda zažitý způsob klasifikace je ten jediný správný.
Jana Straková, Mgr. ZŠ Jana Husa Písek
Pan Čapek má neotřelý způsob myšlení a přístupu k dětem. Seminář se mi líbil, ale za jednu hodinu se toho moc zvládnout nedá. Děkuji a budu se těšit na další semináře.
Šárka Třísková, Mgr., Vysočina Education
Pan lektor se výborně připravil na webinář, svoje názory měl podložené svými zkušenostmi a ověřené praxí. Byl ochoten reagovat na názory a dotazy účastníků webináře, radil, jak se zachovat, aby učitel mohl uplatňovat doporučený způsob hodnocení žáků.
Jitka Panglová, Mgr.
Pan lektor vystupoval příjemně a srozumitelně vše vysvětloval. S jeho názory souhlasím, ale ráda bych uvítala konkrétní návody, jak to udělat, aby byly všechny děti aktivně zapojené. Ve své výuce používám hodně skupinovou práci a stále se mi stává, že některé děti se tzv. , vezou". S dětmi to rozebíráme, hovoří o tom, ale příště je situace obdobná. Další problém mám s klasifikací. To, jak to prezentoval pan lektor je z mého pohledu ideální, ale v reálu se to těžko splňuje (děti přechází na druhý stupeň, víceletá gymnázia,...). Uvítala bych například samostatný webinář na jednotlivá témata. ( jak v úvodu pan lektor hovořil, že by to celé bylo na mnoho hodin). S pozdravem Veiserová
Dana Veiserová ZŠ Gutha - Jarkovského Kostelec nad Orlicí
Skvělý webinář hlavně díky úžasnému panu Čapkovi, konečně si někdo vzpomněl na Komenského a jeho "Školu hrou".....výborné, děkuji.
Jana Dítětová, Mgr. Základní škola
Náročné téma, ale velice obohacující.
Jana Kovářová, Mgr. Základní škola Nový Bor, Generála Svobody 114, okres Česká Lípa, příspěvková organizace
Dobrý den, seminář byl velmi zajímavý, obohatil mě o nové poznatky z praxe. Určitě ho doporučuji dalším kolegům z oboru. Děkuji.
Ivana Daňhelová, Mgr., Bc. Základní škola
S webinárom som veľmi spokojná. Ďakujem!
Marta Paligová, Mgr.
Všem doporučuji, moc se mi to líbilo a těším se na další webinář s p. Čapkem.
Jana Dítětová, Mgr. Základní škola
Webinář pana Čapka je vždy zajímavý, obsahující příklady z praxe i do praxe, ale bohužel vždy velmi krátký. A dotazy na lektora mě napadnou až později :) Přeji ať se vám daří, na vaše webináře se vždy těším a nikdy jsem nebyla zklamaná.
Hana Hýsková, Mgr. Zš Luhačovice
Zajímavý, výstižný a inspirující kurz. Doporučuji.
Jana Táboříková, Mgr. MZŠ Dymokury
Lektor je skvělý, učím 30 let a přesto se mám stále co učit:) Jana K.
Jana Kovářová, Mgr. Základní škola Nový Bor, Generála Svobody 114, okres Česká Lípa, příspěvková organizace
Zajímavé myšlenky.
Ivana Šenoltová, Ing. Základní škola
Dobrý den, seminář byl přínosný. Je vidět, že pan Čapek má zkušenosti z praxe a toho si cením. Seiterová
Magdaléna Seiterova SZŠ EA Brno
Seminář byl pro mě přínosný a rozhodně obohatil moji dosavadní pedagogickou praxi. Děkuji
Ivana Daňhelová, Mgr., Bc. Základní škola
Pan Mgr.Čapek nás opět obohatil o mnoho zajímavostí a o bohaté zkušenosti.Děkuji za možnost shlédnutí semináře a příště na shledanou,s pozdravem Škramlíková Jana.
Jana Škramlíková, Mgr. Základní škola
Dobrý den, tento webinář se mi velmi líbil. Myslím, že právě toto téma je ve školství aktuální a pan lektor je odborník na svém místě. Webinář je poměrně krátký a stručný, ale poslouží jako základní informace o tom, jak zvládnout odměny a tresty ve školní praxi a odkud čerpat další potřebné informace. A proto bych ho určitě doporučila všem pedagogům.
Jana Dítětová, Mgr. Základní škola
Užitečné školení, příklady z praxe, rady.
Irena Marousková, Mgr. Základní škola a Mateřská škola Žleby, okres Kutná Hora
v semináři Alternativní způsoby hodnocení jsme se opět seznámili s mnoha zajímavými myšlenkami ,jak hodnotit práci s žáky.Děkuji za předání těchto zkušeností.S pozdravem Jana Škramlíková.
Jana Škramlíková, Mgr. Základní škola
Spousta zajímavých myšlenek. Pokusím se zařadit do vyučování.
Ivana Šenoltová, Ing. Základní škola
Jsem začínající učitelka, která se zajímá o další rozšíření svého vzdělání a díky tomuto webmináři jsem se dozvěděla, jak ještě jinak lze hodnotit žáky a i jakých chyb se vyvarovat. Seminář se mi moc líbil, na závěr jsem byla ráda za možnost dotazů, na které mi bylo odpovězeno.
Markéta Ševčíková, Mgr.
Názory pana Čapka jsou mi blízké. Druhy hodnocení mi rozhodně pomohl rozšířit. Děkuji
Blanka Novotná
Dobrý den, osobně bych potřebovala na toto téma minimálně celodenní seminář :-) Potřebovala bych zodpovědět spoustu dotazů, na což samozřejmě v rámci webináře není dostatečný prostor. Budu proto dál sledovat nabídku a na nějaký webinář se určitě ještě přihlásím. Děkuji.
Markéta Hobzová, Mgr. Základní škola Dolní Podluží, okres Děčín, příspěvková organizace
webové prostředí a formát super; výklad lektora a jeho přístup velmi dobrý, inspirativní; zpracování prezentace se mi nelíbilo - příliš mnoho textu a uvítal bych, kdybych materiál v textové podobě dostal na email ihned po skončení webináře v době, kdy jej seminář inspiruje k přemýšlení.
Jiří Kysel škola da Vinci
Webinář na téma Líný učitel se mi líbil,obohatil mě o nové poznatky a cenné zkušenosti.S pozdravem Škramlíková Jana.
Jana Škramlíková, Mgr. Základní škola
Velmi inspirativní! Učím na praktické škole, kde obvykle žáci nechtějí dělat vůbec nic. Pokusím se být líný učitel. Děkuji
Ivana Šenoltová, Ing. základní škola praktická
Děkuji za velmi zajímavý a inspirativní seminář. S prací pana Čapka jsem se již před seminářem seznámil, ale "osobní" setkání bylo skvělé. :-) I přes značně omezený čas dokázal trefně, jasně a srozumitelně popsat stav ve většině českých škol, ale také ukázat možnou cestu ke změně.
Jaroslav Novák, Mgr. ZŠ a MŠ Tábor, Husova 1570
Inspirativní, vedl mě k zamyšlení nad spoustou aspektů mé praxe. Hodina je málo na takovéto téma. Děkuji A.Kottek
Aleš, Kottek, Mgr. ZŠ a MŠ Brno, Křídlovická 30b
Zajímavé téma, jen by to chtělo více času
Lenka Vlastníková, Mgr. Základní škola
Kurz byl zajímavý, potvrdila jsem si svůj postup při přípravě prověrek a jejich známkování - dávat takové úkoly, aby je většina žáků dokázala zvládnout a mohli za ně dostat pěkné známky.
Ivana Šenoltová, Ing. Základní škola praktická
Webinář pana Mgr. Roberta Čapka obsahoval zajímavé názory. Pracuji jako učitelka 1. stupně a věřím, že většina mých kolegyň i kolegů se snaží žáky známkami spíše motivovat. Souhlasím také s tím, že výsledná známka by neměla být aritmetickým průměrem. Nepochopila jsem však, za co dávat dětem horší známky. Pokud by se mělo zrušit známkování, tak celoplošně. Ne všechny děti mají možnost navštěvovat soukromé školy. Ve webináři se mluvilo o matematické soutěži Klokánek. Jak je možné, že stále pokračuje, když má tak nesmyslné bodování? Myslím, že by pan Čapek a další psychologové měli promlouvat k lidem na ministerstvu.Český učitel by se přizpůsobil. Zajímal by mě názor p. Čapka na inkluzi. S pozdravem Hana Půdová
Hana Půdová Mgr. ZŠ Kralice na Hané, okres Prostějov, příspěvková organizace
Webinář se mi líbil,byl zajímavý,hlavně o hodnocení,sebehodnocení.zpětné vazbě s žákem ,motivaci žáka.Učím dějepis na 2.stupni,dětem předkládám,nejen učivo,ale látku prokládám i jinými aktivitami-př.stavíme papírový hrad,navštívíme historickou památku,ve třídě soutěžíme.Děti předmět baví,mým cílem je vypěstovat u nich lásku k historii naší země.Chtěla bych se zeptat,co je lepší z hlediska sebehodnocení,stresu,kreativity k předmětu- slovní hodnocení na spec.škole u pomocné třídy,nebo číselné hodnocení známkou v běžné třídě. Děkuji Škramlíková J.
Jana Škramlíková, Mgr. Základní škola
Webinář byl dobrý, zejména se mi líbil jeho ohlas na průměrování známek, přístup ke klasifikaci,..Ale pokud by mělo známkování probíhat dle jeho slov, musela by se změnit klasifikace na všech stupních škol. Mě by více zajímala klasifikace na 1. stupni ZŠ.
Jitka Kalabisová, Mgr. Základní škola Kralice na Hané, okres Prostějov, příspěvková organizace
Moc děkuji, obsah semináře byl pro mě inspirativní.
Mgr. Dana Konečná ZŠ Rosice
Je velmi dobře, že webináře pořádáte. Nejdřív jsem s účastí váhala. Dnes mám za sebou dva a těším se na další.Velmi mile mě překvapilo i rozesílání materiálů z webináře. Z účasti na různých seminářích mám zkušennost, že musím požádat lektora o zaslání materiálů. Není to automatické jako tady. Co se týká kurzu - stále aktuální téma. Pana lektora hodnotím pozitivně. Zaujal mě tak, že jeho zmíněnou knihu Líný učitel jsem si už objednala. Děkuji za nápady.
Mgr. Věra Skácelová Základní škola Jevíčko
Oceňuji, s jakým zaujetím lektor o tématu hovořil. Přestože s ním v některých názorech nemohu úplně souhlasit, webinář vede k zamyšlení nad tím, zda nemůžeme něco dělat jinak, lépe. Samotná prezentace byla jednoduchá, ale pestré pozadí a ne úplně účelná volba barevného zvýraznění částí vět odvádí pozornost od samotného sdělení. Určitě se zúčastním ještě dalšího webináře k tématu klasifikace, zapátrám i po publikacích pana Čapka.
Veronika Malinová, Mgr. Základní škola Brno, Hamry 12, příspěvková organizace
Velmi zajímavé, vystupování pana lektora bylo příjemné, hodnotím velmi pozitivně. Děkuji
Lenka Vlastníková, Mgr. Základní škola
Dobrý den, včerejší kurz byl opět naprosto bezchybný a už se moc těším na nějaký další. Pana Čapka a jeho práce si velmi vážím, jeho pohledem na děti, jejich svět mi doslova mluví ze srdce a inspiruje pro práci s dětmi... Přeji všem krásné dny a moc děkuji za seminář... Radka Benediktová
Radka Benediktová
Dobré myšlenky.
Daniela Opatrná, Mgr. ZŠ a MŠ Kladno, Velvarská 1206
Přestože v naší škole máme spoustu akcí pro rodiče i pro rodiče společně s dětmi, přijímám s povděkem další inspirativní nápady. Je dobré si připomenout, s jakými pocity mohou někteří rodiče do školy přicházet a vítám také skutečnost, že nám pan Čapek předal řadu zkušeností z praxe a množství užitečných rad, jež můžeme využít při komunikaci s rodiči i dětmi. Děkuji za velni zajímavý a přínosný seminář.
Marcela Fialová Základní škola Křepice, okres Břeclav, příspěvková organizace
Bylo to výborné a inspirující. Garguláková
Marcela Garguláková Mateřská škola Sluníčko Šumperk, Evaldova 25, příspěvková organizace
Webinář byl velmi přínosný a zajímavý. Již nyní se těším na další. Obsahově odpovídal času - jedné hodině, obecně rozhodně naplnil to nejdůležitější, co mohl. Podání lektora jakožto muže z praxe je pro mě velmi cenné. Děkuji!
Lucie Skřipská Mateřská škola Bystřice, okres Benešov
Ano, kurz se mi líbil, lektora Čapka ráda poslouchám a čtu jeho články, které vyhledávám na internetu. Určitě si i koupím knihu, Učitel a rodič, kterou pan Čapek napsal. Dále děkuji za facebookový odkaz ,,líný učitel,, nevěděla jsem o něm určitě si počtu :-) Hezký den N.S.
Natália Sommer
©2015 Životní vzdělávání z.s.